קברי צדיקים בספסופה

08 October, 2016

קברי צדיקים בספסופה

אזור צפת והרי מירון ובכלל צפון הארץ ידוע בריבוי מקומותיו והקדושים ליהדות ואף לשאר הדתות.
הדבר הבולט ביותר שניתן לשמוע עליו הוא קברי צדיקים.
אז מה זה בעצם אומר והיכן זה נמצא?
קברי צדיקים פזורים בעשרות מקומות ברחבי הארץ ולרוב מגיעים "להשתטח" עליהם כשאר רוצים לבקש עזרה, מחילה, התייחדות או סתם "לשפוך את הלב".
במרחק נסיעה קצר מאוד מספסופה ניתן לבקר בכמה קברות צדיקים כמו למשל: קבר הרשב"י (רבי שמעון בר יוחאי) שהוא הנפוץ ביותר, הלל הזקן, אלקנה ועוד.
חודש אלול הוא החודש העמוס ביותר במבקרים באזור זה מכיוון שזה הוא חודש הסליחות והרחמים.
רבים מאמינים כי אם יגיעו באישון לילה ויאמרו את תפילת סליחתם ותחנוניהם על קרבי הצדיקים יחד עם רבבות ישראל התפילה תשמע חזקה ואמתית יותר מבכל מקום אחר.
הצדיקים אף מתחלקים לנושאים שלפיהם מחליטים לאיזה צדיק להגיע ובאיזו בקשה או ישועה, למשל כדי להתפלל ולבקש עזרה בפרנסה נהוג להגיע לקבר רבי יהודה בר אלעאי, המוכר בשמנה כ"רבי יהודה".
אלעאי גדל עץ זית שלפי הסיפורים כל מי שהיה מקבל חתיכה ולו הקטנה ביותר ממנו ושם בכיסו זכה לממון רב. במשך שנים היו יהודים מרבים לקטוף מהעץ עד שכמעט נעלם לגמרי וברגע האחרון ניצלו שרידיו האחרונים ונשתלו מחדש במקום.
אל רבי יהודה נהוג להגיע ב- י"ד באייר (יום ההילולה שלו) או בערבי שבת וראש חודש.
בנוסף הנפוץ ביותר הוא קבר הרשב"י- רבי שמעון בר יוחאי שהיה בלוטי תלמידיו של רבי עקיבא וממובילי המתנגדים לשלטון הרומאי בישראל. בר יוחאי ובנו נאלצו לברוח מהאויב ולהסתתר המערה בפקיעין במשך כ-13 שנים, כל זאת בעקבות הלשנה. עוד אומרים כי בר יוחאי הוא כותב ספר הזוהר-החיבור המרכזי לקבלה. לקברו נהוג להגיע בעיקר בל"ג בעומר, יום ההילולה המרכזי ביותר, שבו בכל שנה משתתפים כרבע מיליון מתפללים.
רצוי להוסיף כי, בקברי הצדיקים נהוג להתפלל תוך השתטחות על הקבר, הדלקת נרות לעילוי נשמת הצדיק, טבילה במקווה מים הנמצא בסמוך לקבר, הנחת אבנים, תליית בדים על אילנות הנטועים ליד מקום הקבר וכתיבת פתקים ותחיבתם בין אבני הקבר.